Monavie        Zarabianie        Zamówienia  

 

HYDROMASAŻ  I  AROMOTERAPIA

Podczas masażu wodnego z dodatkiem olejków eterycznych praktycznie tylko leżąc i nic nie robiąc wspieramy organizm o zewnątrz i od wewnątrz.


Olejków eterycznych do hydromasażu mamy całą gamę o różnych właściwościach.

Hydromasaż polega na zanurzeniu całego ciała w cieczy gdzie jest stymulowane przez miliony pęcherzyków powietrza wytwarzanych przez urządzenie do hydromasażu.
Jeszcze do niedawna z profesjonalnego hydromasażu mogliśmy skorzystać jedynie w ośrodkach rehabilitacyjnych i gabinetach spa.
Od pewnego czasu pojawiło się na naszym rynku wiele różnych urządzeń do hydromasażu, a ceny ich stały się bardziej przystępne,więc możemy wspierać organizm nie wychodząc z domy i o wiele taniej niż w gabinetach spa.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                      Zobacz też :


Daj się głaskać, ugniatać i rozciagać czyli techniki masażu
Kręgosłup i 4 najczęściej popełniane grzechy

Akupresura i masaż twarzy i kilka zastosowań

Naturalne metody usuwania bólu głowy

Masaż klasyczny kręgosłupa

-----------------------------------------------------------------------------------

PODSTAWOWE FORMY STOSOWANIA AROMATERAPII


Masaż aromaterapeutyczny to masaż ogólny całego ciała i/lub w zależności od celu zabiegu masaż miejscowy. We wszystkich przypadkach do masażu stosuje się mieszaniny olejków rozpuszczone w naturalnych olejach roślinnych. Poleca się stosowanie olejów specjalnie korzystnych dla skóry /olej z nasion winogron, olej z awokado, olej ze słodkich migdałów, olej z jojoby/, lub popularnych olejów jadalnych. Do masażu olejki eteryczne rozpuszcza się w oleju w proporcji 15-30 kropli mieszaniny olejków na 50 mililitrów /około 1/5 do 1/4 szklanki oleju/. Do jednego masażu zużywa się mniej więcej łyżkę stołową roztworu, to znaczy praktycznie 2-3 krople mieszaniny olejków.


Aromaterapia w powietrzu                                                                               

To klasyczne inhalacje lub rozpylanie albo odparowywanie olejków w pomieszczeniu, w którym przebywa pacjent. Inhalacje robi się bądź nad naczyniem z gorącą wodą, do którego wkroplono 5-10 kropli mieszaniny olejków. Typowa aromaterapia w powietrzu to rozpylanie olejków rozpuszczonych w wodzie przy pomocy ogrzewanego świeczką kominka. W zależności od pomieszczenia stosuje się do 10 kropli mieszaniny olejków na zabieg


Aromaterapia w kąpieli
Preparaty z olejkami eterycznymi nie tylko pielęgnują, ale też dzięki naturalnym aromatom korzystnie wpływają na naszą psychikę.
Kąpiel aromaterapeutyczna to 15-30 minutowe zanurzenie się w ciepłej wodzie, do której dodano 10 kropli mieszaniny olejków na wannę. Przy kąpieli tylko nóg lub rąk należy odpowiednio do pojemności naczynia zmniejszyć ilość olejku. Po kąpieli skóry nie należy spłukiwać tylko wytrzeć.

Kompres aromaterapeutyczny  
jest formą miejscową kąpieli aromaterapeutycznej gdzie stosuje się przykładanie miejscowe ręcznika lub waty nasączonej roztworem 5-10 kropli olejku w połowie szklanki ciepłej wody.

OLEJKI ETERYCZNE
Są silnymi koncentratami uzyskiwanymi z pachnących części roślin poprzez destylację parową, ekstrakcję, wyciskanie lub inne metody dostosowane do rodzaju rośliny. Pochodzenie olejków pozwala zaliczyć je do grupy leków ziołowych Jednak ze względu na duże stężenie zawartych w nich substancji olejki mają znacznie silniejsze działanie od tradycyjnych mieszanek i wyciągów ziołowych. Aby uzyskać małą buteleczkę leku, trzeba poddać destylacji wiele kilogramów lub nawet ton roślin /np. 1kg olejku różanego otrzymuje się z 2 ton płatków/. Odpowiednio dobrane i zastosowane olejki eteryczne wywierają korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Mogą być podstawowym środkiem leczniczym w stanach długotrwałego przygnębienia, rozdrażnienia, stresu i przemęczenia. Mogą być również stosowane jako podstawowy lub wspomagający środek w leczeniu wielu schorzeń.


LECZNICZE DZIAŁANIE OLEJKÓW
Lecznicze olejki pozyskuje się z różnych części roślin: kwiatów, liści, łodyg, kory drzew, korzeni i nasion. Wszystkie mają różne właściwości np. bakteriobójcze, przeciwzapalne, zwiększające odporność, antyseptyczne, niektóre orzeźwiają, pobudzają do działania, wzmagają koncentrację, inne poprawiają nastrój, działają antydepresyjnie, odprężają. Jeszcze inne ułatwiają zasypianie, łagodzą różne bóle lub są afrodyzjakami.

Aby skorzystać z poniższego zestawienia należy znaleźć właściwe określenie niedomagania, a potem wyszukać olejek lub kilka olejków albo gotową mieszankę o ulubionym zapachu i zastosować w kominku, do kąpieli, lub rozcieńczyć olejem i zastosować do masażu.


Relaksują
Kąpiel to najprzyjemniejsza forma aromaterapii, oddziałuje na wszystkie zmysły, bo ciepła woda sprawia, że aromat staje się intensywny. W ten sposób możesz dodać sobie energii lub łagodnie rozluźnić ciało. Olejki, dodane do kąpielowych kosmetyków, nie rozpuszczają się w wodzie, lecz przez cały czas unoszą na jej powierzchni. Gdy wychodzisz z wanny ciało pokryte jest aromatyczną powłoką.
Masaż przy użyciu olejków eterycznych pozwala połączyć zalety fizykoterapii z korzyściami płynącymi z wdychania i wcierania w skórę wonnych esencji. Rozluźniają się mięśnie, poprawia krążenie krwi. Masaż pomaga się zrelaksować, zmniejsza stres i poprawia nastrój. Jeśli chcesz skorzystać ze skoncentrowanego olejku, pamiętaj, by rozprowadzić go w tzw. olejku bazowym, np. migdałowym lub zwykłej oliwie jadalnej (2 - 3 krople olejku na łyżkę oliwy). Olejki eteryczne w postaci skoncentrowanej mogą podrażnić skórę.

Co wybrać?

Lawenda
Płyny do kąpieli z dodatkiem tego olejku pomagają rozluźnić mięśnie, złagodzić stresy i uspokoić się po nerwowym dniu. Ci, którzy cierpią na bezsenność, powinni włożyć pod poduszkę woreczek z suszoną lawendą lub skropić jasiek kilkoma kropelkami olejku. Lawendowe balsamy do ciała łagodzą stany zapalne skóry, pomagają w leczeniu trądziku i grzybic. Olejek ten jest znakomity przy bólach głowy, w stanach lękowych i depresji.

• gdy wdychasz olejek, jego cząsteczki wnikają przez śluzówkę nosa i dostają się do krwi
• jeśli go wcierasz, przez pory trafia do głębiej położonych tkanek, a stamtąd przenika do krwiobiegu
• olejki nie odkładają się w organizmie i działają tylko podczas stosowania
• masaże, kąpiele i inhalacje z ich użyciem wspomagają leczenie wielu chorób

Rozmaryn
Ze względu na silne właściwości antyseptyczne dodaje się go do kosmetyków do cery tłustej i trądzikowej. Znakomicie pobudza też krążenie i orzeźwia, jest więc składnikiem żeli pod prysznic polecanych do porannej kąpieli. Olejek ten likwiduje uczucie tzw. ciężkich nóg. Z tego powodu często jest w składzie kremów do stóp. Ponieważ rozmaryn zwiększa ochotę na seks, uznaje się go za afrodyzjak.

Drzewo sandałowe
Ma właściwości antybakteryjne i łagodzi stany zapalne skóry. Dlatego bywa składnikiem balsamów do ciała, które delikatnie natłuszczają i koją podrażnienia. Płyny do kąpieli z dodatkiem olejku sandałowego działają odprężająco, łagodzą napięcie nerwowe, bóle menstruacyjne, pomagają w zasypianiu.

Ylang - ylang
Uspokaja, relaksuje i łagodzi napięcie mięśni wywołane stresem - jest więc odpowiedni do odprężającej, wieczornej kąpieli w wannie. Najczęściej można go znaleźć w płynach i olejkach do kąpieli oraz w relaksujących kremach i balsamach do ciała. Medycyna naturalna traktuje ylang-ylang jako lek wspomagający leczenie depresji. Uważany jest też za afrodyzjak.

Mandarynka
Olejek z mandarynki poprawia nastrój i odświeża. Naukowcy stwierdzili, że zmniejsza poziom hormonu stresu - kortyzolu - i mobilizuje do działania. Dlatego warto zastosować wodę toaletową albo balsam o mandarynkowej woni przed ważnym egzaminem. Aromaty cytrusowe dodane do toników lub kremów do twarzy rozjaśniają skórę, normalizują wydzielanie sebum i lekko ściągają pory. Kąpiel w „cytrusach” ułatwi też zasypianie.

Mięta
Jako składnik balsamów do ciała, żeli pod prysznic oraz kremów do stóp chłodzi skórę, orzeźwia i łagodzi podrażnienia. Olejek miętowy dodany do płynów do kąpieli pomaga odprężyć się po męczącym i nerwowym dniu oraz zmniejszyć napięcie mięśni. W medycynie naturalnej stosuje się go jako środek wzmacniający włosy oraz przeciw chorobie lokomocyjnej.

PEŁNE ZESTAWIANIE LECZNICZEGO DZIAŁANIA OLEJKÓW

Aby skorzystać z poniższego zestawienia należy znaleźć właściwe określenie niedomagania, a potem wyszukać olejek lub kilka olejków albo gotową mieszankę o ulubionym zapachu i zastosować w kominku, do kąpieli, lub rozcieńczyć olejem i zastosować do masażu.

ZDROWY DUCH


APATIA
Mięty pieprzowej
Rozmarynowy
Vapomix U – 1
Tymiankowy
Hyzopowy


AFRODYZJAKI
Kopru włoskiego
Rozmarynowy
Goździkowy
Sandałowy
Ylangowy
Różany

LĘKI
Neroli
Petitgrain
Ylangowy
Limetkowy
Majerankowy
Mandarynkowy

ROZDRAŻNIENIE, 
ZMIENNE NASTROJE
Pomarańczowy
Mandarynkowy
Cyprysowy
Sandałowy
Geraniowy


STRES, NAPIĘCIE
Neroli
Różany
Melisowy
Ylangowy
Vapomix R – 6
Bergamotowy
Szałwi muszkatołowej


BEZSENNOŚĆ
Rumianku rzymskiego
Mandarynkowy
Majerankowy
Lawendowy
Melisowy
Różany
Vapomix CH – 4
Vapomix I – 1

DEPRESJE
Neroli
Ylangowy
Petitgrain
Limetkowy
Pomarańczowy
Drzewa różanego 


BRAK KONCENTRACJI 
ZMĘCZENIE UMYSŁOWE 
PORANNE ZMĘCZENIE
Mięty pieprzowej
Rozmarynowy
Geraniowy
Bazyliowy
Vapomix B – 7
Vapomix E – 7
Vapomix R – 7

ZDROWE CIAŁO


ZABURZENIA TRAWIENIA
Różany
Kminkowy
Kolendrowy
Kopru włoskiego
Rumianku rzymskiego

BÓLE ARTRETYCZNE
I REUMATYCZNE
Muszkatołowy z gałki
Eukaliptusowy
Cynamonowy
Goździkowy
Cyprysowy
Hyzopowy

WYSOKIE CIŚNIENIE
Różany
Ylangowy
Cytrynowy
Hyzopowy
Majerankowy
Szałwi muszkatołowej


BÓLE GŁOWY, KAC
Rumianku rzymskiego
Vapomix E – 5
Vapomix H – 7
Majerankowy
Lawendowy
Bazyliowy
Różany

PRZEZIĘBIENIA, GRYPY, 
KATARY, KASZEL
Vapomix F – 8
Anyżowy
Sosnowy
Tymiankowy
Eukaliptusowy
Mięty pieprzowej
Drzewa herbacianego

 
BÓLE KOBIECE
Rumianku rzymskiego
Mięty pieprzowej
Lawendowy
Geraniowy
Cyprysowy
Melisowy

INFEKCJE SKÓRY,GRZYBICE, 
TRĄDZIK,ŁUPIEŻ, EGZEMA
Ti Betamix
Sandałowy
Jałowcowy
Paczulowy
Lawendowy
Bergamotowy
Drzewa herbacianego

CELLULITE 
„POMARAŃCZOWA SKÓRKA”
Cyprysowy
Geraniowy
Jałowcowy
Kminkowy
Paczulowy 

PROPORCJE ZASTOSOWANIA 


 Przeziębienie,katar
• Olejek eukaliptusowy – 4 krople
• Olejek lawendowy – 3 krople
• Olejek mięty pieprzowej – 1 kropla
• Olejek rozmarynowy – 1 kropla
• Olejek goździkowy z pąków – 1 kropla

Stres z przepracowania
• Olejek lawendowy – 4 krople
• Olejek pomarańczowy – 3 krople
• Olejek geraniowy – 2 krople
• Olejek rozmarynowy – 1 kropla


Zdenerwowanie
• Olejek geraniowy – 4 krople
• Olejek lawendowy – 3 krople
• Olejek jałowcowy – 2 krople
• Olejek tymiankowy – 1 kropla

Brak koncentracji
• Olejek rozmarynowy – 5 kropli
• Olejek lawendowy – 2 krople
• Olejek geraniowy – 2 krople
• Olejek pomarańczowy – 1 kropla

Bezsenność
• Olejek lawendowy – 5 kropli
• Olejek jałowcowy – 3 krople
• Olejek eukaliptusowy – 1kropla
• Olejek pomarańczowy – 1 kropla
• Olejek tymiankowy – 1 kropla

Poranne zmęczenie
• Olejek pomarańczowy – 4 krople
• Olejek rozmarynowy – 3 krople
• Olejek jałowcowy – 1 kropla
• Olejek mięty pieprzowej – 1 kropla


Ból głowy
• Olejek lawendowy – 3 krople
• Olejek geraniowy – 2 krople
• Olejek mięty pieprzowej – 2 krople
• Olejek goździkowy z pąków – 2 krople
• Olejek eukaliptusowy – 1 kropla

Stres – apatia
• Olejek pomarańczowy – 4 krople
• Olejek rozmarynowy – 2 krople
• Olejek mięty pieprzowej – 2 krople
• Olejek sosnowy – 1 kropla
• Olejek tymiankowy – 1 kropla

Dodatkowy wykaz olejków eterycznych 

znajdziesz tutaj


-----------------------------------------------------------------------------------------------
            Zobacz również :

Kręgosłup - oś zdrowia
Jaki masaż dobrać do dolegliwośc
Kiedy kręgosłup wymaga leczenia
Ulga dla pleców czyli jak je wspomagać
Jak przynieść ulgę zmęczonym stopom
Bardzo ważne - kolejność masowania receptorów
Wykaz chorób i receptorów, czyli co masuje się przy ….?
Releksologia
Leczenie dotykiem

-----------------------------------------------------------------------------